Förutom ett nära samarbete med Habo kommun har vi ett antal affärspartners som vi har förtroendefulla samarbeten med sedan lång tid tillbaka. Utan dessa nära relationer hade vi inte varit den offensiva kraften i samhällsbyggandet.

 

Byggentreprenörer

Parhus, radhus, fristående villor och hus med lägenheter. När det gäller förädlingen av den gamla åkermarken runt Bränninge gård är spännvidden stor beträffande stil, stuk och storlek på byggandet. Genom åren har vi låtit våra byggande partners projektera mark och tomter vilket de gjort med förtroende på ett fint sätt mot alla kontaktytor. Har du frågor om våra tomter så är det först och främst dessa du ska kontakta.

Trivselhus

Kontakt: Mikael Sörmander. Ring 0325-186 25 Maila mikael.sormander@trivselhus.se

Obos (Myresjöhus, Smålandsvillan)

Obos: Alexander Karlsson. Ring 070-515 17 35. Maila alexander.karlsson@obos.se

Myresjöhus: Stefan Malm. Ring 070-525 65 57. Maila stefan.malm@myresjohus.se

Smålandsvillan: Erika Magnusson. Ring 073-093 35 99. Maila erica.magnusson@smalandsvillan.se

Eksjöhus

Kontakt: Henric Brobakken. Ring 036-12 10 57. Maila h.brobakken@eksjohus.se

Västkustvillan

Kontakt: Martin Simonsson. Ring 070-320 95 71. Maila martin.simonsson@vastkustvillan.se

 

 

BSV– arkitekter och ingenjörer 
Hållbart, klokt och vardagsvackert. Vi sammarbetar gärna med arkitekterna och ingenjörerna på BSV i Jönköping. Tillsammans sätter vi kraven högt för framtidens boende och livsmiljö. Just nu utvecklas och finslipas detaljplanen för projekt Stormagärdet i nära samarbete med Habo kommun.

BSV arkitekter & ingenjörer AB

Kontakt: Johnny Grauengaard, VD, Arkitekt MAA/MSA Ring: 0703-42 48 88 Maila: johnny.grauengaard@bsv.se

 

Jurist
När det gäller upprättande av avtal och kontrakt har vi en ovärderlig partner i jurist Hake Feka Wideberg som gärna hjälper till i stort och smått och ser till att inget lämnas åt slumpen i det finstilta. Hon är specialiserad på både familjerätt och fastighetsrätt vilket är en bra kombination.
 

Jurediq i Jönköping AB

Kontakt: Hake Feka Wideberg, Jurist Ring: 073 – 546 11 35 Maila: hake.feka@jurediq.se